Étkezési Napló

A szénhidrát jóbarát!
De CSAK akkor, ha egészségesen táplálkozol, vagyis nem eszel feldolgozott élelmiszereket (chips, keksz, csoki, félkész termékek, stb.), cukrot, fehér lisztet, állati eredetű termékeket, olajokat és zsírokat. Akkor nincs, ami lerakódjon az érfalakra és a belek falaira.
Ilyenkor a tested felszabadul, és szabadon feldolgozhat és hasznosíthat minden tápanyagot.
A pusztán növényi étkezéssel amellett, hogy rengeteg betegséget elkerülhetsz, új perspektívát nyer a táplálkozás. Sokkal változatosabban fogsz étkezni, és kreatívabb is leszel a konyhában.
Valójában jót tesz a testünknek, ha sok szénhidrátot eszünk, mert sok energia szabadul fel belőle. Ezáltal frissebbek és fittebbek leszünk. Javul a memóriánk és a felfogó képességünk. Energikusabbak leszünk, erősebb lesz az immunrendszerünk, jobban bírjuk a mindennapi terhelést, csökken az alvásigény. A betegségek gyógyulási ideje jelentősen lerövidül.
Egészséges növényi táplálkozással nem fogsz elhízni a sok szénhidráttól. Sőt, beáll az optimális súlyod, és mellette sugárzó, energikus, és egészséges leszel.

“Nagyon fontos, hogy megfelelő és egészséges növényi alapú táplálkozással sosem fogsz elhízni vagy kajakómázni így bármennyit ehetsz kedvedre. Energikus leszel és egészséges!”

Az alapelvek: Növényi alapú, Tojásmentes, Tejmentes, Húsmentes, Halmentes, Olaj mentes, Gluténmentes, Cukormentes, Természetes növényi élelmiszer (nem feldolgozott).

“A gyümölcs Frissít, a zöldség Tisztít!”

Tavasszal és Nyáron
Délelőtt egyél gyümölcsöt, és egyszerre lehetőleg 1 vagy max 3 félét. Nem érdemes keverni őket (pl. gyümölcssaláta), mert más lehet a felszívódási idejük, erjedhetnek, és lehetnek kedvező vagy kedvezőtlen párosítások. Eheted a gyümölcsöket magában, vagy készíthetsz néhány összetevős turmixot. De minden esetben tartsd észben, hogy abban a pillanatban, ahogy felvágod a gyümölcsöt, a levegő hatására elindulnak a lebomló folyamatok, így érdemes minél hamarabb elfogyasztani, hogy a tested minél többet tudjon hasznosítani az élő tápanyagokból.
A gyümölcsök frissítenek, és hűtenek.
A gyümölcsök és zöldségek vitamin és ásványianyag tartalmáról itt olvashatsz.

Ősszel és Télen
A hideg időben jót tesz a melegítő ételek fogyasztása, ami segíti a belső fűtésünket. Ilyenkor is kezdheted a napot egy kevéske gyümölccsel, de nagyon jó reggeli a zabkása , köles kása, hajdnia kása, rizskása. Sült alma vagy körte melegítő fűszerekkel, mint fahéj, kardamon, szegfűszeg, ánizs.
A gabonák, hüvelyesek, és magvak vitamin és ásványianyag tartalmáról itt olvashatsz.

“A reggeli turmix jobban pörget, mint bármilyen kávé.”

Előbb a gyümölcs és utána leghamarabb 1 órával a főtt étel, mert a gyümölcs nagyon gyorsan megemésztődik és áthalad, ellenben a főtt étellel. Ha főtt ételre eszel gyümölcsöt, akkor a kettő keveredik, a gyümölcs erjedni kezd és puffadás keletkezik.
Főtt étel után csak 2 órával egyél újra gyümölcsöt!

Reggelire egyél gyömölcsöket, magokat, vagy turmixot. Hidegebb időben valamilyen kását, sült gyümölcsöket, gluténmentes pirítóst. CSak a képzeleted szabhat határt.
És ha hamar újra éhes leszel, még simán belefér egy második reggeli is. 🙂
Ebédre, ha főtt ételt eszel, akkor mindig legyen mellette valamilyen nyers zöldség is. Észre fogod venni, hogy ettől is javul a közérzeted, és kitisztultabbnak érzed magad. Segíti az emésztést, és hozzájárul a széklet normalizálásához. Ha szeretnél hüvelyeseket enni, azt is inkább ebédidőben érdemes.
A fehérje mítoszt engedd el! Bizonyos növényekben sokkal több a számunkra hasznos fehérje, mint bármelyik húsban, azonban ezeknek a túlzott fogyasztása, ugyanúgy ahogy a húsnál is, okozhat fehérje túltengést, ezért heti maximum 2-3 alkalommal ajánlott fogyasztani. Kivéve ha rendszeresen, és nagyon keményen sportolsz.

“A lapos has egyik titka a korai és szolid vacsora.”

Vacsorázz úgy mint egy koldus. A vacsorád legyen egyszerű és szerény, lehetőleg minél kevesebb fogásból álljon. Az este közeledtével lelassul az emésztés, így minden, amit 18 óra után fogyasztunk pang, és erjed odabent. Ez, ahogy idősödünk puffadást okozhat, hízást, lerakódásokat, hájasodást, emésztési és érrendszeri problémát, és pocakosodást.
Törekedj arra, hogy 18 óra után ne egyél, ha mégis éhes vagy, akkor egy jó trükk, ha éhséged pár szem maggal csillapítod (mandula, kesudió, mogyoró, tökmag, stb.) vagy iszol egy teát.
Tavasszal és nyáron kiváló vacsora valamilyen nyers zöldség vagy saláta, mely tisztít és hűsít, azonban a hideg idő beálltával egy könnyed esti leves jól átmelegíthet minket belülről.
Igyál elegendő vizet. 2-3 litert naponta. Ez is segíti az emésztést, feltölti és átmossa a sejteket, hidratálja a bőrt.

“Reggelizz mint egy Király,
Ebédelj, mint egy Polgár, és
Vacsorázz, mint egy Koldus.

Tavaszi és Nyári menü
Nyáron lehetőségünk van rengeteg gyümölcsöt enni, mely frissít, átmos, energiával és vitaminokkal tölt fel, felpörget. A sok gyümölcs hatására javul az emésztés, kevésbé lesz melegünk, kevésbé izzadunk, és a szag is kellemesebb. Az egész napi energiához elegendő egy nagy adag reggeli turmix.
A gyümölcs fogyasztásnál mindig ügyelj rá, hogy a gyümölcs, amit megeszel érett és egészséges legyen. Ez azt jelenti, hogy bizonyos esetekben napokat vagy egy hetet is kell várnod, hogy a szupermarketben vásárolt gyümölcs beérjen.
A banán esetében, a pöttyös az igazi. Amikor a héján fekete pöttyök keletkeznek. Ekkor édes és krémes lesz, ilyenkor a legmagasabb a vitamintartalma, és ilyenkor képes kifejteni igazán a jótékony hatásait.
Cukorbetegség esetén ajánlom ezt a cikket!

Turmix fogyasztásnál, ha még nem vagy hozzászokva nagyobb adaghoz, akkor kezd először piciben.  Ez segít beindítani a reggeli emésztést is. 🙂
Ugyanígy fokozatosan növelheted a gyümölcsadagot. De meglátod, hogy igényed is lesz rá.

 

Reggeli

Turmixok
A turmix 1, max 3 gyümölcsből álljon. Fokozatosan növelheted az adagot, ahogy a gyomrod hozzászokik a nagyobb mennyiségű folyadékhoz.
A turmixba tehetsz egy kis magot is (lenmag, kesudió, dió, mák, chiamag, mogyoró, mandula, stb.)
Ha napközben nem tudsz elegendő mennyiségű zöld levelet fogyasztani, azt is becsempészheted a turmixodba (spenót, mángold, saláta, fodroskel, csalán, tyúkhúr, stb.)
Soperfoodokkal is turbózhatod a turmixot (maca por, spirulina por, chlorella, moringa, nyers kakaó, kurkuma, stb.)
Ha fahéjat is teszel bele az késlelteti az erjedést a bélrendszerben.
Ha C vitamint vagy egyéb természetes vitaminokat szeretnél fogyasztani, azt mindig a reggeli turmixba keverd, mert erősítik egymás hatékonyságát, ezáltal a vitaminok könnyebben hasznosulnak és beépülnek. A C vitamint mindig természetes L-aszkorbinsavval pótold.
Figyelj rá, hogy ne keverj össze túl sok féle dolgot. Itt is a kevesebb néha több elve érvényes.
Pl. Használj 1-2 fajta gyümölcsöt, valamilyen nyers zölddel, egy kis adag maggal, és C vitaminnal.
Vagy 1 fajta gyümölcsöt vm-en maggal, superfooddal, pl Spirulinával és zöld levéllel ha passzol hozá.
Fontos! Minél előbb fogyaszd el a turmixot! Ne cipeld magaddal, ne tárold, mert a lebomlási folyamatok azonnal elindulnak. Így értékes tápanyagok vesznek el, megváltozik az íze és a színe, esetleg erjedni is kezd.

Nyers gyümölcsök
Egyszerre 1 vagy max. 3 félét érdemes fogyasztani. Közvetlen fogyasztás előtt szeld csak fel (ha szeretnéd).

Kásák
Gluténmentes kását készíthetsz zabból, hajdinából, kölesből, quinoából, kukoricából, barna vagy fehér rizsből.
A kása lehet puding szerű vagy szárazabb, ez ízlés kérdése.
Feldobhatod banánnal, almával, mazsolával, magokkal, kókusszal, kakaóval, fahéjjal, vaníliával, stb. De minden esetben főzz össze bizonyos hozzávalókat. Vagyis egyszerre helyezd a fazékba pl. a zabot, a nyers gyümölcsöt, a magot a mazsolát, a kókuszt, mert ezeknek is szüksége van főzésre.
A főzés vízzel vagy ízesítetlen növényi tejjel történik, vagy a kettő keverékével. Ha plusz édesítésre vágysz akkor főzz bele nyers datolyát, vagy a végén keverj hozzá agave, juhar, datolya vagy rizsszirupot.
Lassú vagy közepes tűzön főzd pár percig.

Sült gyümölcsök
Pár perc az elkészítésük, és ízlés szerint fűszerezhető. Télen inkább ideálisabb. Mivel sült gyümölcsről van szó, ebben az esetben nem szükséges más főtt étel fogyasztásáig 2 órát várni.

Gluténmentes pirítós
Gm pékárut vársárolhatsz a Müllerben vagy bioboltokban, de készíthetsz otthon is saját recept alapján vagy ajánlom a Szaffis lisztkeverékeket.

Egyéb sós reggelik
Egy kis keresgélés (google) után hamar rájöhetsz, hogy minden, amit szerettél vagy vágysz az ízére, elkészíthető növényi alapanyagokból is. 🙂

Ebéd
Az ebéd nyáron lehet gyümölcs.
Egyébként célszerű valamilyen zöldséget fogyasztani körettel. Esetleg hüvelyest körettel. Mindenképp fogyassz mellé nyers zöldségeket is, hogy meglegyen a megfelelő egyensúly.

Vacsora
A vacsorát érdemes 18 óra előtt befejezni. Az után már szünetelnek az emésztési folyamatok, és csak erjed az étel. Ez okozhat hasi panaszokat, hányingert, feszültséget, álmatlanságot. Továbbá a késői étkezés hosszú távon elhízáshoz vezet.
Vacsorára mindig valami könnyed, kevés összetevős ételt egyél. Tavasszal és nyáron főleg salátát, salátát burgonyával, gm tésztát, stb. Télen és ősszel valamilyen egyszerű,de kiadós zöldséglevest.
Ha nem vagy hozzászokva, először nehézséget okozhat, hogy 18 óra után nem eszel. Ilyenkor segít, ha tudatosítod magadban, miért csinálod ezt az egészet, mik az okok, és mi a cél. Ha nagyon gyötör az éhség, akkor ehetsz 2-3 szem mandulát vagy mogyorót, esetleg pár magot, vagy igyál egy teát. Ez mind segít abban, hogy megnyugodj, és hozzászoktasd a tested és az elméd, hogy nem eszel 18 óra után.

Recepteket itt találsz http://veganviki.blogspot.com

FIGYELEM! FELELŐSSÉG KIZÁRÁSA: Varga Viktória Alexandra nem orvos, nem gyógyszerész, nem pszichológus, nem dietetikus vagy egyéb egészségügyi dolgozó. Ennek értelmében Varga Viktória Alexandra nem nyújt orvosi, pszichológiai vagy más egészségügyi tanácsot vagy kezelést, és nem állapít meg orvosi diagnózist, kezelést, nem ír fel gyógyszert vagy orvosságot. Az Ayina Módszer kurzusokon való részvétel online és személyesen, és Varga Viktória Alexandrával történő kommunikáció, és konzultáció nem helyettesíti a hivatalos orvosi vagy pszichológiai tanácsadást.
BŐVEBBEN

Kérdésed van ?
close slider

Varga Viktória Alexandra nem orvos, nem gyógyszerész, nem pszichológus, nem dietetikus vagy egyéb egészségügyi dolgozó. Ennek értelmében Varga Viktória Alexandra nem nyújt orvosi, pszichológiai vagy más egészségügyi tanácsot vagy kezelést, és nem állapít meg orvosi diagnózist, kezelést, nem ír fel gyógyszert vagy orvosságot. Az Ayina Módszer kurzusokon való részvétel online és személyesen, és Varga Viktória Alexandrával  történő kommunikáció, és konzultáció nem helyettesíti a hivatalos orvosi vagy pszichológiai tanácsadást.

Az Ayina Módszer kurzusokon és konzultációkon elhangzott információkat a Résztvevő saját belátása és felelőssége alapján alkalmazza. Az Ayina gyakorlatokat mindenki saját felelősségére végzi. A gyakorlatok végzését illetően , résztvevő saját hibájából történő sérülés  és egyéb esetén minden felelősség a résztvevőt terheli. Varga Viktória Alexandra felelősségre nem vonható.

Az Ayina Módszer egy lehetőség az alternatívák közül.

A betegségek egyediségének, és a személy adottságainak következtében, és az adott személy motiváltsága és hajlandósága függvényében a valós eredmények eltérőek lehetnek. Ezért Varga Viktória Alexandra részéről felelősség nem vállalható.

Az online felületeken elérhető írásokban , a személyes kurzusokon és konzultációkon elhangzott információk, valamint és az online videókban feltüntetet és elhangzott tartalom nem minősül ígéretnek a gyógyulásra, ezért erre vonatkozóan garancia nem vállalható.

 A jelentkező az online vagy személyes kurzusokon, és konzultációkon való részvétellel, és a tanfolyami díj befizetésével az itt leírtakat tudomásul veszi és elfogadja.

Az Ayina Módszer kurzusokon, az egyéni konzultációkon, az online videókban, és a honlapon megadott információk nem helyettesítik az egészségügyi és orvosi ellátást, pszichológiai tanácsadást vagy hivatalos dietetikai tanácsadást.

Ön beleegyezik,és vállalja a felelősséget, hogy saját belátása szerint kikéri orvosa véleményét, mielőtt elkezdene bármilyen programot,kurzust,  kezelést vagy abbahagyná szedni orvosa által felírt gyógyszerét.

Ami a  honlapon, online kurzusokon egyéni konzultációkon, videókban, programokban, promóciókban, emailben  vagy közösségi média platformokon elhangzik vagy olvasható, nem számít orvosi tanácsnak, orvosi diagnózisnak, kezelésnek vagy orvosi receptnek. 

Varga Viktória Alexandra által adott információk és tanácsok nem értelmezhetőek ígéretként, gyógymódként, és nem garantálnak eredményeket. 

Varga Viktória Alexandra nem vállal garanciát sem jótállást a szolgáltatásaihoz és programjaihoz köthetően.

Ön megérti és beleegyezik abba, hogy felelősséget vállal a saját mentális és fizikai egészségéért, beleértve az étrendi és életmódbeli döntéseit és választásait.